Přirozená komunikace
Přirozená komunikace
Při přirozené komunikaci jde o to, aby člověk navázal kontakt a důvěru ke koni. Kůň vždy vycítí, jakou má jeho pán náladu a podle toho se chovají.
1. Přátelská hra
Aneb - jak získat důvěru koně?
Tato metoda je založená na prvním "doteku" klisny a jejího právě narozeného hříběte. Tím, že ho celého olíže, mu předává pocit bezpečí a vytváří pouto. I my můžeme vytvořit kladný vztah právě na základě hlazení po celém těle- z počátku rukama, pak lanem, bičem, igelitem....Nezapomeňte na nohy, zkuste mu je lehce něčím omotávat a tím ukázat, že strach je nepodstatný. Nevzdávejte se, po čase to koni buď začne být příjemné, nebo lhostejné. A hlavně dbejte na bezpečnost vaší, i vašeho zvířete :)
2. Dikobrazí hra
Aneb - jak reagovat na tlak?
Princip je ve fyzickém tlaku, kterým působíme rukama na dané části těla nejprve zlehka a když kůň neposlouchá - stupňujeme, jakmile reaguje, přestaneme. Nezapomeňte,že je hraví a ze začátku nám to rozhodně neusnadní, proto buďte vytrvalý a nedovolte mu vyhrát. Pokud zvítězíte vy a on pochopí tuto metodu, bude vám stačit jen lehký dotek prstů. Učte ho tak ustupovat například v boxu - dozadu (působením na plece), dopředu (zadek), do strany (břicho blíže ke slabinám), nebo sklonit hlavu při uzdění (působením na krk). Vždy se snažte udržet postoj vzpříma - alespoň ze začátku, pro koně je tak snadnější uvědomit si,že to myslíte vážně.
3. Řídící hra
Aneb - co poví řeč těla?
Rovněž se jedná o působení tlaků,ale pouze psychických,které se naznačují správnými pohyby. Koně jsou na takovou hru zvyklí - hrají ji neustále mezi sebou - to my se učíme její pravidla -jak správně naznačovat. Jedná se o pokročilejší verzi druhé Dikobrazí metody a je důležitější mimo box. Učíme koně chodit všemi směry pouze pokynutím, nikoli dotekem. Pravděpodobně neexistuje přesný návod na úspěch a zprvu musíme od koně očekávat jen pár kroků - nezapomeňte chválit!
4. Jo-jo hra
Aneb - ke mně, či ode mě?
Základ je vyváženost a nutnost ovládat předešlé dvě hry. Začínáme na vodítku a za určitý čas zkoušíme i volně v jízdárně,v přírodě atp. Couvnutí: rozkmitáme vodítko - nejprve lehce, při žádné reakci přidáme na intenzitě - tento pohyb by měl být koni nepříjemný a proto ustoupí. Je důležité okamžitě přestat a pochválit,i když to bude jen o jediný krok. Opakujeme. Pokud chápe, necháme ho couvnout až na konec vodítka a budeme se ho snažit naopak přivolat: zaujměte pasivní postoj zády ke koni se sklopenou hlavou, snažte se být trpělivý, jestliže i přes vaší trpělivost kůň nepřichází - zkuste nejprve dělat,že přitahujete lano (nehte ho klouzat mezi prsty), a nakonec ho opravdu rytmicky pomalu přitahujte. Cílem je,aby se kůň naučil ustupovat i přicházet opět jen za pomocí gest bez použití vodítka. Výcvik provádějte pomalu a jen dokud se na vás kůň soustředí. Pří ztrátě jeho pozornosti ho můžete zaměstnat první hrou.
5. Kruhová hra
Aneb - jaké je správné tempo, směr a vzdálenost?
Naučte koně vykročit a obíhat v kruhu ve všech chodech. Zabraňte mu libovolně měnit směr a tempo pomocí základů Jo-jo hry. Neposlouchá? Přivolejte jej k sobě a zase vyšlete na kruh (vysláním hru i začněte), je to pro něj ideální trest a tak si nemusíte pomáhat bičem, i bez něj by měl brzy pochopit, že je nejlepší dělat to,co po něm chcete. Je důležité mluvit správnou řečí těla, jenž jste se naučili z předešlých her a kůň je na ní zvyklí. Pokud tuto hru ovládnete, nebrání vám nic v tom, zkusit například překážky :)
6. Stranová hra
Aneb - doprava či doleva?
Hra probíhá na lonži. Zprvu koně postavte proti zdi,aby neměl tendence chodit dopředu. Již by měl z dikobrazí hry umět reagovat na tlak a tak by neměl být problém ho donutit ustoupit - většinou koně ustupují rychleji hlavou, než zádí, je nutno zadek více hlídat - můžete například zatřepat ocasem. Také je nutno si uvědomit,že každý kůň je více zaměřen na jednu stranu a tak je nutné procvičování obou dvou a více té, která mu jde méně, dokud bezvadně neovládá obě. Opět přecházíme z fyzického tlaku na psychický. Když kůň zvládá přecházet doprava a doleva v kroku bez nejmenších chyb - je možné přejít do klusu. Buďte vždy pozitivní, koně to vycítí :)
7. Prostorová hra
Aneb - jak na panickou hrůzu z malých prostorů?
Takto kůň pochopí, že nemusí utíkat a panikařit např v úzkých chodbách. Cílem je dostat koně např. do převozního vozíku jen mávnutím rukou. Nejprve jej necháváme procházet širšími průchody - používáme k tomu zeď,naše tělo a znalosti z předchozích her - rukou naznačíme směr a pohledem na zadek ho pobídneme kupředu. Podle potřeby zvětšujeme a zmenšujeme prostor. Nejužší je cca na šířku koňského zadku. Měl by se přestat bát i skákat :)