Výstroj koně
Sedlo a jeho doplňky, uzdečka
Existuje mnoho druhů sedel. K těm, které se nejčastěji používají patří: drezurní, skokové a školní sedlo.
Sedlo se skládá z: kostry sedla, přední rozsochy, posedlí, zadní rozsochy, velké a malé bočnice, kolenní opěrky, třmenu- třmenový zámek, třmenový řemen, třmenový oblouk a třmenový můstek, zápinky, podbřišník, podložky.
Podbřišník může být buď jednoduchý, nebo dvojitý.
Poprsník je speciální řemen vedoucí přes plece koně, který zabraňuje sklouznutí sedla směrem dozadu.
Podocasník je speciální řemen, který má na konci oblou smyčku, jíž se koni provléká ocas. U jezdeckých koní slouží k upevnění sedla a zabraňuje jeho posunutí vpřed. U kočárových koní fixuje postoje.
UZDEČKA
Uzdečka se skládá z čelenky, nátylníku, lícnic, nánosníku, podhrdelníku, podbradníku, udidla a otěží. Rozlišujeme různé tipy nánosníků. K nejčastějším patří hannoverský, anglický, mexický, irský. Hannoverský nánosník se zapíná pod udidlem. Posláním nánosníku je kromě větší stability uzdečky na lavě koně i praktická pomoc jezdci, aby se kůň´nevyhýbal spojení huby s rukou jezdce.
Při pasování uzdečky na konkrétního koně musí být lícnice ta dlouhá, aby udidlo, které je na ní upevněno, vytvářelo v koutku koně dvě až tři kožní řasy. Příliž dlouhá lícnice způsobuje, že udidlo naráží koni do zubů, příliš krátká zase koni bolestivě roztahuje koutky huby.
Martingal je pomocná součást uzdečky, která koni zabraňuje zvedat hlavu příliš vysoko a vyhýbat se tak působení otěží. Skládá se z nákrčního řemene a martingalového řemene, jehož jeden konec tvoří vidličku, jejíž konce s kroužky se navlékají na otěže, a druhý konec se navléká na podbřišník.