Předvedení koně
Kůň si musí zvyknout nejen na samotné vedení předvádějícím, ale i na klidné zastavení a postavení do tzv. zootechnického postoje. Důležité je také zkoordinovat pohyb dvojice, aby jezdec svým pomalým krokem či klusem negativně neovlivňoval mechaniku pohybu koně.
Kůň musí být pro předvádění dokonale vyčištěný s upravenou hřívou a ocasem a namazanými kopyty. Ocas by měl být zastřižený přibližně do výšky mezi spěnkovým kloubem a polovinou holeně.
Předvádějící má mít čisté oblečení i boty a pokrývku hlavy odpovídající jeho disciplině, vlasy upravené jako při jezdecké soutěži.
Kůň se obvykle předvádí na běžné uzdečce, bez deky, kamaší či bandáží. (Při zkouškách a na závodech koně vždy vodíme na uzdečce, navíc je kůň, kdykoliv opustí box, označen identifikačním číslem.) Otěže drží předvádějící cca 10 cm pod udidlem, přičemž ukazováček je mezi otěžemi. V levé ruce drží konec otěží (přezku). Nově je možné držet i přezku otěží v pravé ruce. Otěže se nikdy neomotávají kolem zápěstí.
Povrch místa určeného pro předvádění má být rovný, tvrdý, prostor má být dostatečný pro předvedení koně v kroku a v klusu.
Na závodech nebo při ZZVJ jsou na určených místech tzv. otočné body (např. gumové nebo plastové kužely, ozdobné květináče apod.), u nichž se mění směr nebo chod.
Při předvádění může být přítomen pomocník, který v případě potřeby koně lehce pobídne bičem. Předvádějící se představí a uvede jméno koně, pohlaví, věk a původ.
Na úrovni komise se předvádějící zastaví. Vykročí pravou nohou malý krok kupředu a na této noze provede obrat vpravo, čelem proti koni. Poté pravou rukou uchopí levou a levou rukou pravou stihlovou otěž. Pak měkkým přitahováním nebo pozvolným jednostranným nebo oboustranným tlakem docílí, že se kůň postaví tak, aby stál rovně a stejnoměrně na všech čtyřech nohách v zootechnickém postoji (kůň má mít levou přední končetinu předkročenou a levou zadní končetinu zakročenou).
Pokud kůň zastaví špatně, oprava se provede couváním. Hlava koně se poněkud pozvedne. Po předvedení koně se postaví předvádějící opět po jeho levé pleci. Na povel „krokem/klusem vchod“ udělá několik kroků, při přechodu do klusu dělá zpočátku kratší kroky a pak nechá koni volnost při prodlouženém klusu a sám se tomuto chodu přizpůsobí. Při obratu vždy otáčí koně vpravo od sebe. • 31•
Krok s koněm srovnáváme stejně jako při školním pochodu nebo tělocvičném výcviku ve dvojici (rychlejším přisunutím), při zastavení uděláme jeden delší krok kupředu a čelem vzad a postavíme se před koně.
Časté chyby, které se při předvádění koní vyskytují, jsou nedostatečná příprava koně i předvádějícího, nedostatečná úprava koně či předvádějícího, nevhodné oblečení, obutí či výstroj, nesprávné držení otěží, špatné vedení koně, neklidná ruka či dokonce škubání otěžemi, obracení koně na špatnou ruku.
=zootechnický postoj koně